در مقاله این هفته قصد دارم برایتان از یک پدیده عجیب در آلمان بگویم که برای ما ایرانی‌ها ناشناخته است.

چیزی که ما از شهربازی در ایران می‌شناسیم با تعریف شهربازی در آلمان مقداری متفاوت است. در آلمان  علاوه بر شهربازی با تعریف سنتی در یک مکان مشخص و با وسایل بازی مشخص، شهربازی متحرک وجود دارد. شاید تصور کنید منظورم چیزی شبیه همان چرخ‌وفلک‌های متحرک با ظرفیت چهار نفر است که در کودکی در محله‌هایمان وجود داشت. اما واقعیت این است که وقتی می‌گویم یک شهربازی متحرک، منظورم دقیقا کل وسایل یک شهربازی بزرگ است؛ از چرخ و فلک بلندتر از ۶۰ متر گرفته تا بازی‌های بزرگی مثل سفینه فضایی و بشقاب پرنده، همگی در این شهربازی با ابعاد واقعی حضور دارند و البته به صورت فصلی در رفت‌وآمدند.

 

این مطلب در تاریخ ۲۰ آبان ۱۳۹۸ در روزنامه هفت صبح منتشر شده‌ است که می‌توانید با کلیک بر روی اینجا آن‌را در سایت هفت صبح مشاهده کنید.

 

‏بزرگ‌ترین شهربازی‌ای را که در ایران دیده‌اید در نظر بگیرید.

فرض کنید این شهربازی بزرگ با تمامی دستگاه‌هایش در عرض یک شب تا صبح ناپدید شوند! و چند وقت بعد مجددا طی دو روز در همان مکان بازسازی شوند و شروع به کار کنند! تا وقتی که این پدیده عجیب را با چشمان خودتان نبینید باور نمی‌کنید. اما در آلمان، شهربازی متحرک وجود دارد که به صورت فصلی، در شهرهای مختلف برگزار می‌شود. یعنی یک شهربازی با تمامی تجهیزات، در هر فصل سال یک مرتبه تشکیل می‌شود، یک ماه مشغول فعالیت است و مجددا جمع می‌شود. وقتی می‌گویم تمامی تجهیزات، یعنی در زمان برگزاری این فستیوال، بیش از ۱۶۰ وسیله بازی بزرگ و کوچک، شامل دستگاه‌هایی که ما با اسامی رنجر و چرخ و فلک  می‌شناسیم و حتی خودروی برقی و پیست آن، بیش از ۶۰ رستوران و بیش از ۴۰ فروشگاه تنقلات در این مکان دور هم می‌آیند تا یک شهربازی کامل را تشکیل دهند.

اما تمامی این دستگاه‌ها متعلق به افرادی است که در خودروهای کاروان زندگی می‌کنند و این وسایل بازی را با خودروی خود به شهرهای مختلف می‌برند.

این افراد که غالبا ملیتی غیر آلمانی دارند، زندگی‌شان در حرکت است و محل زندگی ثابتی ندارند و با این فستیوال که DOM نام دارد به شهرهای مختلف آلمان سفر می‌کنند، در مکانی ثابت مستقر می‌شوند، دستگاه‌ها را که جمع شده‌اند دوباره سرهم‌ می‌کنند و بعد از چند روز دوباره با جمع‌آوری  همه وسایل به شهر دیگری نقل مکان می‌کنند. با دیدن ابعاد برخی از این دستگاه‌ها باور نخواهید کرد که جابه‌جایی آن‌ها بتواند با این سرعت اتفاق بیفتد.

ضمن اینکه نباید فراموش کنیم که در آلمان، برای هر کاری نیاز به کسب مجوز و تاییدیه از اداره‌های استاندارد وجود دارد و هر بار که این شهربازی قصد شروع به فعالیت دارد باید تمامی دستگاه‌ها معاینه فنی دریافت کنند و این اتفاق سه مرتبه در سال تکرار می‌شود.

برای برگزاری رویدادهای مختلف، شهرداری هامبورگ یک قطعه زمین به وسعت ۱۶ هکتار در مرکز شهر را تخصیص داده که در زمان برگزاری این شهربازی هم از این زمین استفاده می‌شود. هر بار که شهربازی به هامبورگ می‌آید، حدود یک ماه فعالیت دارد و پس از آن مجددا کاملا ناپدید می‌شود و فقط یک قطعه زمین خالی باقی می‌ماند. تقریبا هر ۱۰۰ روز یکبار، مجددا نوبت به برگزاری شهربازی دُم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ می‌رسد.

در زمان‌های مختلف سال هم در این قطعه زمین، رویدادهای مختلفی برگزار می‌شود، مثلا در زمان برگزاری جام‌جهانی فوتبال، با قرار دادن صفحه نمایش‌های بزرگ در این مکان، علاقه‌مندان به فوتبال دورهم جمع می‌شوند و در اجتماع‌های چند هزار نفری به تماشای بازی‌ها می‌پردازند.

تصور کنید یک روز صبح از خواب بیدار شوید و ببینید که بزرگ‌ترین شهربازی شهر به طور کلی جمع شده، طوری‌که در آن زمین هیچ آثاری از اینکه روزی چنین هیجانی موج می‌زده وجود ندارد! مسلما دیدن این قطعه زمین خالی حس بدی به همراه دارد اما وقتی که بدانید این رفتن همواره با برگشتن همراه است، شوق برگشت این فستیوال و ساخته شدن مجدد همه اون دستگاه‌ها در کمتر از ۴۸ ساعت باعث می‌شود که این غیبت سه ماهه شهربازی در شهر آزاردهنده نباشد و ارزش صبر کردن برای برگشت را داشته باشد.

برای مطالعه مطلب در نسخه pdf روزنامه، روی عکس کلیک کنید