در مطالب هفته‌های قبل، از فعالیت‌های مختلف دولت آلمان برای حفاظت از محیط زیست گفتیم، که اگر مطالعه نکرده‎‌اید می‌توانید در وب‌سایت یا اپلیکیشن هفت صبح آن‌ها را بخوانید. در مطلب این هفته قصد دارم از اتوبان‌هایی برایتان بگویم که در جهت کم کردن آلودگی خودروها طراحی شده‌اند.

چندی پیش با حمایت شهرداری تهران، کسب و کار نوپایی در زمینه اجاره دوچرخه به شهروندان تهرانی شروع به فعالیت کرد که هفته قبل خبری مبنی بر جمع شدن دوچرخه‌ها به دلایل مختلف از سطح شهر منتشر شد. این درحالیست که در کشورهای اروپایی، دوچرخه از دوران کودکی به بخش مهمی از زندگی افراد تبدیل شده  و همانند تلفن همراه یا کیف پول، برای بسیاری از افراد تبدیل به یکی از وسایل مورد نیاز زندگی‌شان می‌شود.

 

این مطلب در تاریخ ۱ دی ۱۳۹۸ در روزنامه هفت صبح منتشر شده‌ است که می‌توانید با کلیک بر روی اینجا آن‌را در سایت هفت صبح مشاهده کنید.

 

برای مثال، طبق آمار در کشور هلند که به سرزمین گل و گیاه معروف است، تعداد دوچرخه‌ها از جمعیت هلند بیشتر است!

وقتی بیشتر به اهمیت دوچرخه‌ها در کشورهای اروپایی پی می‌بریم که بدانیم در آلمان، اولین اتوبان مخصوص دوچرخه‌ها افتتاح شده. دولت آلمان مشغول به ساخت اتوبانی به طول بیش از صد کیلومتر برای دوچرخه‌هاست که از ۱۰شهر در غرب این کشور عبور خواهد کرد. این اتوبان موازی با ریل راه‌آهن شهری و در مناطق غیر مسکونی ساخته می‌شود که تابه‌حال حدود کمتر از ۱۰ کیلومتر از آن افتتاح شده.

دولت آلمان پیش‌بینی کرده که با تکمیل شدن این اتوبان، بیش از دومیلیون نفر از ساکنین شهرهای اطراف قادر خواهند بود از این راه ارتباطی با دوچرخه‌هایشان استفاده کنند و می‌تواند به کاهش روزانه بیش از پنجاه هزار خودرو منجر شود. در نظر داشته باشید که آلمان کشوریست که از آب و هوایی نسبتا سرد و مرطوب برخوردار است و با توجه به تعدد روزهای بارانی در سال، دوچرخه‌سواری در آن اغلب خوشایند نیست، حال آن‌که در کشوری مثل ایران و در بسیاری از شهرها که روزهای آفتابی زیادی در سال دارند، چنین طرح‌هایی می‌تواند مورد استقبال شهروندان زیادی قرار گیرد.

ضمن اینکه تقریبا همه خیابان‌ها در همه شهرهای بزرگ و کوچک آلمان، طی چند سال اخیر دستخوش تغییراتی شدند و خط مخصوص دوچرخه‌سواران هم در آن‌ها تعبیه شده.

اما این تنها اقدام دولت در رابطه با راه‌های سبز آلمان نیست.

بزرگ‌ترین خودروساز این کشور یعنی گروه فولکس واگن، چند سالیست که مشغول ساخت بزرگراه‌هایی است که قادر هستند خودروهای برقی را در حین حرکت، شارژ کنند! شاید اولین تصویری که با شنیدن این خبر در ذهنتان نقش بست، تصویر خط ویژه اتوبوسرانی با کابل‌هایی قطور بالای اتوبوس‌هاست که با اتصال به این کابل‌های فشار قوی برق، اتوبوس‌ها انرژی لازم جهت حرکت را دریافت می‌کنند. اما پروژه فولکس واگن، بسیار جاه‌طلبانه‌تر از این حرف‌هاست. آن‌ها قصد دارند اتوبانی بسازند که همه خودروهای برقی بتوانند در حین طی کردن مسیر، برق را دریافت کنند.

این جاده‌ها که eHighway نام دارند، در سرتاسر مسیر به کابل‌هایی با فاصله از سطح زمین مجهز شده‌اند که کامیون‌های برقی و هیبریدی، در حین حرکت با اتصال به آنها انرژی مورد نیازشان را تامین می‌کنند و آلایندگی این وسایل بزرگ نقلیه را، به صفر می‌رساند. اولین اتوبان آلمان که به این سیستم مجهز شده، به تازگی به طول ۱۰ کیلومتر و به صورت آزمایشی افتتاح شده که تا سال ۲۰۲۲ قرار است فقط توسط کامیون‌های برقی استفاده شود و پس از آن در صورت مثبت بودن نتایج بررسی، دولت در مورد گسترش پروژه و یا تعطیلی آن تصمیم‌گیری خواهد کرد.

یکی از محدودیت‌هایی که این روش برای کامیون‌های برقی در حال حاضر ایجاد می‌کند، محدودیت سرعت ۹۰ کیلومتری آن است

که چندان برای رانندگان خوشایند نیست. ضمن اینکه تعداد مدل کامیون‌هایی که قادر به دریافت انرژی از این روش هستند بسیار محدود است و در آلمان، تنها یک مدل اسکانیای فولکس‌واگن دارای این قابلیت است. لازم به ذکر است که زیمنس در حال بررسی شرایط تجهیز سایر کامیون‌ها به این سیستم است. اثرات مخرب آلودگی هوا روی کره زمین، در سرتاسر این کره خاکی به وضوح قابل مشاهده است. اگر هر چه سریع‌تر همه دولت‌ها برای نجات زمین دست به دست هم ندهند، مسلما حیات بشر هم در سال‌های آینده تهدید خواهد شد، چه بسا که در آن زمان کار هم از کار گذشته باشد و راهی برای جبران وجود نداشته باشد!

برای مطالعه مطلب در نسخه pdf روزنامه، روی عکس کلیک کنید